Medycyna

Położna – pierwsze wsparcie dla rodzącej.

image Szkoła Rodzenia, pomaga przygotować przyszłych rodziców do szczególnego dnia, jakim jest poród. Długo oczekiwany członek rodziny motywuje nas od pierwszych dni ciąży. W takich rodzinach, następuje całkowita reorganizacja rytmu dnia codziennego. Wszystko po to, aby znaleźć czas na zajęcia prowadzone przez personel położniczy. Położna Ruda Śląska potwierdza, że wśród par, które uczestniczą w takich przygotowaniach, notuje się mniejszy poziom stresu w czasie porodu. Zarówno przyszła matka, jak i ojciec, sa doskonale przygotowani i rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy cos ich zaskakuje. Wiedzą, jakie sa fazy porodu, jak należy oddychać. Przyszli ojcowie, doskonale wspierają rodzącą, co daje jej z kolei poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze, aby na takie zajęcia przychodziły pary, a nie tylko kobiety ciężarne. Jak mówią lekarze, największy problem na Sali w czasie porodu, jest bowiem właśnie z partnerami, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest ich wsparcie. A jaki pożytek z mężczyzny, który zaczyna panikować, czasem nawet mdleje na widok krwi ?

Przygotowania

Dlatego lepiej, by był przygotowany i wiedział, co może go czekać w czasie porodu. Wspólne porody sa coraz bardziej popularne. W niektórych szpitalach, jest za taka opcję pobierana opłata, chociaż nie jest to zgodne z prawem. Szpitale omijają je jednak, mówiąc ze to opłata za wspólny pokój, przed i po porodzie a nie za samą możliwość uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu. Położne sa obecne przy matce zarówno w czasie porodu, jak i po nim. To one opiekują się w pierwszych godzinach dzieckiem, podczas, gdy matka odpoczywa. W kolejnych tygodniach dostępne sa również na każde wezwanie. Często odwiedzają szczęśliwe rodziny i pomagają im jak pielęgnować małe dziecko. Położne maja tez coraz więcej prywatnych gabinetów, w którym przyjmują kobiety ciężarne, prowadza liczne prelekcje, wyświetlają filmy na temat porodu. Za odpowiednia opłata, mogą tez uczestniczyć w porodzie. Kontakt do gabinetów można znaleźć w Internecie.

Pomoc specjalisty

Ale to wszystko, co mogą zrobić. Jeśli po stronie osoby uzależnionej, nie będzie woli leczenia, wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności. Długie miesiące, mogą trwać procedury przymusowego skierowania na leczenie odwykowe. A powszechnie wiadomo przecież, ze osoba taka, do samego końca, będzie broniła się przed leczeniem. Czasami trwa to zbyt długo i dramaty rodzin trwają miesiącami a nawet latami. Dopiero, kiedy niejednokrotnie dochodzi do tragedii, udaje się umieścić uzależnionego w zamkniętym ośrodku. Pomoc psychologa potrzebna jest także rodzinom, w których żyje osoba uzależniona. Często takie rodziny są zupełnie rozdarte, wierzą w poprawę alkoholika, żyją nadzieja która trwa czasami nawet kilka tygodni. Ale koszmar wraca i rodzina znów jest wykończona psychicznie (czasami także fizycznie). W każdej sytuacji psycholog może pomóc, może rozwiać nasze wątpliwości i wesprzeć. Dane kontaktowe ośrodków psychologicznych znajdziemy w każdej przychodni.

Dobre leczenie

To bardzo odpowiedzialny zawód, ale wielu ludzi, którzy go wykonuje robi to z prawdziwą pasją. Potrafią z najprostszych składników stworzyć prawdziwe kulinarne cuda. Dietetyk Gdynia, współpracuje natomiast z kilkoma restauracjami, w których promuje się zdrowe jedzenie. W ostatnich miesiącach, modne stało się bowiem promowanie zdrowego stylu życia, a co się tym wiąże hitem stało się również zdrowe jedzenie. W dietach, które opracowują dietetycy, znajdują się więc wszystkie produkty, kojarzone ze zdrowiem, dużo warzyw, owoców, zdrowego czerwonego mięsa i ryb. Zainteresowanie tego typu restauracjami, jest bardzo duże, ale tylko wśród osób, które zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej. Nie jest bowiem tajemnicą, że gdyby osoby otrzymujące najniższe ustawowe wynagrodzenie, chciały żywić się zdrowo, po kilku dniach ich portfel byłby pusty. Wystarczy wziąć pod uwagę ceny wołowiny lub ryb, które sa tak bardzo polecane przez dietetyków. Jak wynika z obliczeń, dokonanych przez specjalistów, koszt jednodniowej, zróżnicowanej diety dla jednej osoby, to dziennie około 40 zł. Jest wiec mało prawdopodobne, żeby całe rodziny, były w stanie przez wiele tygodni odżywiać się zdrowo. Sytuacja na rynku pracy, zupełnie nam tego nie ułatwia. Sa sytuacje, kiedy jednak jesteśmy zmuszeni, ze względów zdrowotnych zastosować różnego rodzaju diety. Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka. Taka konsultacja da nam pewność, że dieta nam pomoże, a nie zaszkodzi.

Aparat na zeby

image Stomatolodzy twierdza bowiem, ze aparaty dają niesamowite efekty, a długość ich noszenia, zależy nie tyle od wieku, co od wady zgryzu. Jedni potrzebują tylko drobnej korekty i pół roku w zupełności wystarczy. Przy dużych wadach, konieczny jest nawet 2-letni okres noszenia aparatu. Biorąc pod uwagę fakt, że dzięki temu nasz uśmiech może być piękny przez wiele lat, na pewno warto przemęczyć się te kilkanaście miesięcy. Gabinety ortodontyczne znajdują się prawie w każdej przychodni. Mało kto, zdaje sobie sprawę, ze każdy z nas stosuje dietę. Wszystko, co jemy każdego dnia, to nic innego jak dieta. W powszechnym znaczeniu tylko odchudzanie kojarzy się z dietą, ale rodzaj pożywienia dla każdego człowieka, to nic innego, jak jego indywidualna dieta. Dietetyk Gdańsk współpracuje na co dzień z kilkoma szpitalami, gdzie każdego dnia opracowuje receptury dla indywidualnych pacjentów. Innego rodzaju pożywienia potrzebują osoby po operacjach przewodu pokarmowego, innego po zabiegach z zakresu chirurgii szczękowej.

Pomoc w przypadku uzależnień.

image Terapie dla osób uzależnionych, prowadzone sa w niemal każdym mieście. Sa osrodki prywatne, jak i te które działają w ramach narodowego funduszu zdrowia. Jako ciekawostkę warto dodać, ze Polska jest krajem, w którym na leczenie z uzależnieniem, przeznacza się najwięcej pieniędzy w całej Unii Europejskiej. Warszawski Psycholog potwierdza te informacje, jednak od razu dodaje, że należałoby zmienić także system, który skierowany byłby bardziej w stronę przymusowego leczenia, osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Obecnie sytuacja wygląda następująco. Każdy, kto dobrowolnie zgłosi się na leczenie, zostanie przyjęty bez zbędnych formalności. Każdy, kto uważa, potrzebuje psychologa, również taka pomoc otrzyma. Jednak w przypadku zgłoszenia osoby uzależnionej na leczenie, przez osoby trzecie, ośrodki maja właściwie związane ręce. Mogą, co najwyżej sprawdzać zasadność skierowania takiego wniosku i nic poza tym. Mogą nawet wezwać osobę uzależnioną na rozmowę i zaproponować mu leczenie stacjonarne, bądź w innym ośrodku.

Wizyty u stomatologa

Konieczne sa jednak systematyczne kontrole u specjalisty, ponieważ raz na kilka tygodni, dokonuje on wymiany łuków ortodontycznych i sprawdza w jakim kierunku idzie naprawa zgryzu. Ortodoncja nfz dostępna jest dla każdej ubezpieczonej osoby. Trzeba mieć jednak świadomość, ze konieczna jest wcześniejsza rejestracja i bardzo często dostanie się na bezpłatne wizyty, graniczy z cudem. Dlatego wielu pacjentów, wybiera usługi prywatne. Niestety, aparat na zęby nie należy do najtańszych i musimy być przygotowani na wydatek rzędu dwóch a nawet trzech tysięcy złotych. Jeszcze droższe, są aparaty montowane po wewnętrznej stronie zębów, które sa całkowicie niewidoczne. Ich koszt, jest kilka razy wyższy. W ostatnim czasie, modne stały się jednak aparaty bardzo widoczne, kolorowe, często zawierające elementy dekoracyjne. Stomatolodzy cieszą się z takiej tendencji, ponieważ dzięki temu, na aparaty decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Jako ciekawostkę można dodać, ze najstarsi pacjenci zabiegów ortodontycznych, maja blisko 70, a nawet 80 lat.